Warzywnik


Warzywa na przedmieściach,


Strona ta poświęcona jest uprawie warzyw i owoców, pokazuje moje prywatne zmagania i doświadczenia  w warzywniku. Może być pomocna wszystkim,którzy zaczynają swoje pierwsze uprawy, może też być odpowiedzią na pytania dotyczące siania, pielęgnacji i nawożenia zagonów warzywnych.
"Grow your own" to hasło wytrych wymyślone,aby propagować i wzmacniać wszelkie działania dotyczące uprawy i przetwarzania własnych,świeżych i zdrowych warzyw i owoców.


Czy to możliwe,aby na działkach budowlanych podmiejskich rosły warzywa?  Sprobuję pokazać,że tak, poniżej rozwiązania,ktore ułatwią uprawę.
Łączenie roślin ozdobnych wraz z uprawowymi to współczesny trend w projektowaniu ogrodów widoczny na wielu światowych wystawach ogrodniczych.
Coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiąznie w swoim ogrodzie przydomowym.
Jak jednak pogodzić konieczność wykonywania regularnych zabiegów pielęgnacyjnych z nieustającym brakiem wolnego czasu?..........





Po pierwsze uprawiaj tylko te rośliny, które lubisz jeść.

W mojej diecie od późnej wiosny do końca lata na stole królują różne sałaty ( z własnej uprawy) we wszystkich postaciach skropione sosem winegret. Na talerzu gości również rukola, szpinak,cukinia czy pomidory.


Bardzo lubię ten widok-wręcz kocham,gdy sałaty "wylewają" się ze skrzynek. W roku 2012 lato i wiosna były mokre, sprzyjało to rozwojowi sałat: lodowe, masłowe, rzymska, którą polecam do uprawy, dla mnie naj....najlepsza- smakuje przepysznie.






Pomidory w tunelu foliowym







A tak wyglądały pomidorki koktajlowej w roku 2011 uprawiane w drewnianej skrzyni o wysokości 40 cm na wolnym powietrzu.
lato w pełni

W sezonie zbieramy codziennie miseczkę małych pysznych pomidorków, gdy pogoda sprzyja i jest słoneczne, gorące lato-pomidorki są aż słodkie. W niedziele idziemy w szlafroku po świeże pomidorki,podsmażamy je,dodajemy rozkłócone jajka od szczęśliwych kur i mamy jajecznicę po marynarsku. Ach...?

Zdecydowanie nie polecam ( na początek) uprawy korzeni.


Warzywa takie jak: pietruszka, marchewka czy buraczki kiełkują stosunkowo długo i na tym polega ta niedogodność dla osób w tak zwanym- "nie do czasie".
Potrzeba regularnego pielenia pomiędzy rzędami i przerywanie siewek to czynności konieczne w początkowej fazie wzrostu. Chwilowe zaniedbanie może skutecznie zniechęcić oraz obniżyć plonowanie. Korzenie są stosunkowo tanie, można kupić je również z uprawy w gospodarstwach ekologicznych, które nie stosują chemii rolnej.
Jak złapiecie- "bakcyla"- to będziecie uprawiać również i  korzenie.




Czy jedliście pieczone buraki? Jeżeli, nie- to nie znacie ich prawdziwego smaku.
Mają one szanse stać się N0_1 w Waszej diecie. Spróbujcie.Polecam


Mój sposób na buraki to korzenie pieczone w papilotach. Zawijamy umyte buraki w papier do pieczenia, zamykam dość szczelnie i spinam drewniana szpilką- bambusowym patykiem do szaszłyków. Piekę w zależności od wielkości, zwykle godzinę i dłużej.
Obieram buraczki, tarkuję i przygotowywuję:
carpaccio z cienko tarkowanych, surówki czy barszcz przecierany. Pycha!

Pobudzamy nasze wszystkie zmysły obcując w ogrodzie a szczególnie w ogrodzie warzywnym: 

wzrok-podziwiając piękne kolory: jaskrawy pomarańcz dyni, młode sadzonki o pięknym żywo zielonym kolorze, 
węch i smak- pozostaje nam tylko wyobraźnia,każdy epitet będzie tu zbędny
słuch- szelest liści, pękanie strąków, śpiew ptaków
dotyk- kontakt z glebą pozwala przybliżyć nam naturę





Co zatem uprawiać? 
I jak,aby sobie nie utrudniać i odnieść sukces w uprawie przy ograniczonym czasie i na ograniczonej powierzchni ?

Jeżeli zaczynasz swoje pierwsze uprawy i masz mało czasu to dobrze jest zacząć uprawy od kupionych lub otrzymanych od innych ogrodników rozsad-sadzonek. Gdy poczujesz po pierwszym roku,że to lubisz, w roku następnym (wiosną) wysiejesz własne nasiona i przygotujesz swoje sadzonki warzyw.
Nadmiarem otrzymanych po sianiu rozsad też się podzielisz.

Cebule uprawiane z zakupionych w centrach wczesną wiosną małych cebul-sadzonek.
Seler, por, kalarepa, pomidory koktajlowe,zioła, truskawki czy poziomki. po piętnastym maja możemy wysadzać sadzonki warzyw ciepłolubnych: dynie,cukinie,kabaczki i ogórki gruntowe.
Dobrze udaje się też uprawa bobu, który wysiewamy wczesną wiosną. Sadzonki,które urosną będą duże i nie utudnią pracy przy pieleniu gdyż będą szybko i dobrze widoczne.


Wszystko to możesz uprawiać w systemie rabat podniesionych. Rozwiąznie to polecane jest dla osób zapracowanych- skrzynki są przenośne łatwo można zmieniać ich lokalizację, mają niewielką powierzchnię, łatwiejsza jest też pielęgnacja- chwasty tu nie rosną tak bujnie jak w gruncie. Ponadto są też odpowiedzią na rosnące w pobliżu inne duże rośliny, których system  korzeniowy utrudnia lub całkowicie wyklucza uprawę tradycyjną- w gruncie. Do skrzyneczki warstwowo układamy: najniżej-warstwę drenującą, następnie warstwę urodzajną-najlepiej kompost i warstwę ziemi rodzimej lub zakupionego podłoża do uprawy warzyw. Ostatnia warstwa nie powinna być ułożona na równo tylko około 5 cm poniżej, przy podlewaniu woda nie będzie się wylewać.
Uprawę w prosty sposób można przyspieszać przykrywając nasionka po wysianiu, lub sadzonki białą agrowłókniną. Pamiętamy o podlewaniu a włókninę odkrywamy po piętnastym maja. Tak przyspieszyć możemy truskawki, sałaty, szpinak czy rukolę.





Reasumując w prezentowanych skrzynkach można uprawiać:
truskawki,poziomki, cebulę dymkę,szalotkę, por,seler, pomidory koktajlowe, sałaty: masłowe, rzymskie i lodowe,roszponkę, rukolę czy jarmuż.
Kwiaty i byliny oraz zioła też pięknie wyglądają zebrane w grupy ( w skrzyneczkach) i podniesione z poziomu gruntu-nadają inny wymiar w ogrodzie.
Należy pamiętać o regularnym podlewaniu, podczas ciepłych i słonecznych dni codziennie. Można założyć linię kroplującą,która nas wesprze, podłączoną do automatycznego systemu nawodnienia lub do szybkozłącza.

jesienna kompozycja 
Roszponka i rukola są już tylko wspomnieniem pozostałe miejsce wypełniam roślinami sezonowymi: cebule wiosenne czy astry i kapusta ozdobna.


Co jest podstawą uprawy?

Dobra urodzajna gleba z próchniczną ciemną warstwą na wierzchu. Ale,czy tylko? Gdy moja ziema nie ma ciemnego koloru?, czy to oznacza,że uprawy warzyw się nie powiodą?.
Nie. Masz ciągle szansę na obfity i ekologiczny plon.
O ile ziemia nie jest piaszczysta w większości przypadków uprawy będą satysfakcjonujące. ( chyba,że są jeszcze inne zewnętrzne niedogodności jak: wiatr, mała ekspozycja słoneczna, brak składników pokarmowych, stagnująca woda).
Ważnym jest dobre przygotowanie podłoża przed uprawą, do tego celu idealnie nadaje się kompost lub poprawienie struktury gleby obornikiem ( obornik dałabym na tylko gleby piaszczyste).




O kompostowaniu pisałam TU
Kompostowanie organicznych odpadków pozwala  kontrolować przydomowe ekologiczne uprawy. Zamyka cykl obiegu materii organicznej w przyrodzie. 

Siew

Ważne
Warzyw lubią być wysiewane w odpowiednich terminach, każde z gatunku w innych. Sprawdź terminy siewów na etykietach, jeżeli planujesz uprawy z siewu.
Jeżeli zamierzasz wysadzić sadzonki- poczekaj, gdy minie ryzyko majowych przymrozków. Po nabyciu sadzonek niezwlocznie umieść je w gruncie i koniecznie podlej.

siewki sałaty lodowej

siewki sałaty rzymskiej


uprawa z sadzonek: cukinia i poziomki








12 komentarzy :

  1. Anonimowy1/31/2013

    Ciągle myślę,że własna uprawa przewyższa moje możliwości.

    OdpowiedzUsuń
  2. szkoda ,że nie mam ogródka ;) chętnie bym posadziła sobie pomidorki koktailowe ,ale pozostaje mi tylko balkon , ale nie wiem co i jak i czy się nadaje , moze coś mi podpowiesz ...
    pozdrawiam
    AG

    OdpowiedzUsuń
  3. Anonim
    Nie ma takiej możliwości, trzeba tylko spróbować
    po pierwszym sezonie nabiera się ogrodniczej pewności, i choć na początku plony mogą być niewielkie pomimo dużego wysiłku to później jest już tylko lepiej i smaczniej -:)

    Avrea
    Balkon zazwyczaj znajduje się po południowo-zachodniej stronie, czyli jest nasłoneczninony, jeżeli tak jest-to dobrze
    pomidorki i zioła świetnie się udają w pojemnikach-trzeba tylko odpowiednio przygotować podłoże ( warzywne i kompost), którym należy wypełnić duże pojemniki, nie zapominać o regularnym podlewaniu-wodą odstałą, nie bezpośrednio z kranu
    Jeżeli masz chęci możesz mieć-cuda na balkonie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dziekuję spróbuje tylko z nasionek , czy kupić gotowe sadzonki ?

      Usuń
  4. Zależy ile masz czasu do dyspozycji:
    1.proponuję,żebyś spróbowała po 20 marca wysiać nasionka pomidorków koktajlowych kupionych w sklepie ogrodniczym lub OBI czy Castorama- to będzie Twój domowy ogrodniczy eksperyment
    i tak: do umytego pojemniczka ( z dziurkami w dnie) po śmietanie nasyp ziemię ( najlepiej do siewek i pikowania) włóż 4 ziarenka, resztę odłóż na przyszły rok. Przygotuj tak dwa,trzy pojemniczki, ilość zależy od miejsca i ilości dużych docelowych pojemników. Przysyp lekko ziemią i delikatnie podlej, umieść pojemniki na parapecie, podlewaj od czasu do czasu,ale nie dużą ilością wody odstałej. Poczekaj na małe siewki, gdy osiągną kilka centymetrów przesadzisz je tak by rosły pojedynczo do trochę większych pojemników. Przy przesadzaniu trzymaj za liście nie łodygę. Poczekaj z wysadzeniem do docelowych dużych donic do 16 maja. Otrzymane rozsady wysadzisz do donicy na balkonie z przygotowanym podłożem do pomidorków.
    Jeżeli Ci się nie uda do 16 maja wyhodować rozsad,to masz jeszcze inne wyjście:
    2. Kupić na ryneczku po 16 maja rozsady pomidorków koktajlowych i posadzić do dużych donic, regularnie podlewaj, czekaj na plon i ciesz się smacznymi, czerwonymi pomidorkami.

    Ziółka
    możesz postąpić jak powyżej:
    1. kupić nasionka i wysiać w marcu, w domu do tymczasowych pojemników, lub
    2. prosta szybka wersja: ziółka ze sklepu np. Lidla wyjąć z plastikowej donicy i przesadzić do docelowych pojemników na balkonie,podlej, tnij pędy wierzchołkowe do bieżącej konsumpcji, zioła będą się rozrastać i zagęszczać

    Podaję termin po 16 maja, gdyż zazwyczaj noc z 15-16 jest zimna i może wystapić jeszcze przymrozek, balkon jednak jest bardziej bezpieczny i raczej sadzonkom na balkonie to nie grozi. Gdyby jednak było takie ryzyko wystarczy przykryć sadzonki na noc- nawet rozłożoną gazetą.

    OdpowiedzUsuń
  5. Jak to się stało, że dopiero teraz zobaczyłam tą zakładkę :P Bardzo fajny wpis, szczególnie teraz jak jestem w trakcie planowania obecnego sezonu. To będzie szalony rok, tyle nowych planów mam co do warzywnika ;) Znaczy głównie co do jego umiejscowienia i wprowadzenia różnych nowych gatunków i odmian roślin. Pozdrowienia serdeczne :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. dzięki "kuro" , cieszę się,że wpis może być pomocny
      właśnie dziś przypomniałaś mi,że jest jeszcze taka zakładka-oj trochę bym tu pozmieniała po latach, głównie zdjęcia -:)
      pozdrawiam, owocnych plonów w nowym zielonym sezonie 2015

      Usuń
  6. Super wpis! Pokazujący jak można zagospodarować wolną przestrzenią w ogródku i ile radości może dać swoja własna uprawa!

    OdpowiedzUsuń
  7. Spory jest Twój ogród warzywny :) Jak zimą przechowujesz pora i selera? Zapraszam na moją stronę internetową, na której dostępna jest szeroka oferta maszyn rolniczych.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. na zimę korzenie, które nam pozostały, mielę, zasypuję solą i wkładam do słoików-mamy super zdrowy podkręcacz smaku do zup i sosów

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...