czwartek, 10 października 2013

jabłka z drzewa


Leczy nerki, żylaki, pomaga na reumatyzm i ujędrnia skórę. To niezwykły, prosty i tani lek o właściwościach wspomnianych powyżej. Zgadniecie co to ? Wykonany z "odpadków" kuchennych.
Wykonany z obierek od jabłek-ocet jabłkowy.
Wiem,że już nikt chyba takich rzeczy nie wyczynia w kuchni, ale może jako ciekawostka ziołowolecznicza wam się przyda.
Ten post jest wyrazem mojego zachwytu dla przyrody, dla warzyw i owoców i mocy jakie one w sobie mają. Planuję w tym roku wykonać też cydr- alkoholowy musujący napój z jabłek, jak wszystko pójdzie dobrze to podzielę się z wami moimi spostrzeżeniami.


W przeciwieństwie do octu spirytusowego, którego najczęściej używa się w domu, ten powstały z naturalnej fermentacji skórek jabłek odznacza się cennymi właściwościmi leczniczymi.
Zawiera wszystkie substancje, które znajdują się w jabłkach: potas, fosfor, sód, wapń,siarkę, krzem i fluor. Najważniejszy z nich to potas, który odpowiada za całą gospodarkę wodną organizmu.
A zatem spożywając ocet jablkowy ( jedną łyżkę stołową w połowie szklanki wody doprawioną odrobiną miodu 1-2 razy dziennie )  dostarczamy biopierwiastki oraz bakterie kwasu mlekowego wraz z octem. Kuracja taka przywraca w organizmie równowagę kwasowo-zasadową.

Ważne
Taka octowa terapia nie jest wskazana dla osób chorych na wrzody żołądka.


Posmarowanie miejsca ukąszenia przez osę lub komara octem to stary sposób na złagodzenie bólu i swędzenia.

8 komentarzy :

  1. Kiedyś próbowałam zrobić go sama ,ale nie bardzo wyszedł,tzn był sfermentowany,ale czy to był ocet?:))))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kwas octowy (ocet czyli wodny roztwór kwasu octowego) powstaje właśnie w wyniku fermentacji octowej, którą poprzedza fermentacja alkoholowa zachodząca w owocach.
      Wdając się w ten opis wiem,że mogę popełnić błędy, bo tak na przykład fermentacja zachodzi w warunkach beztlenowych czyli fermentacji jabłek ( w odkrytym naczyniu) nie można nazwać fermentacją i tu potrzebne byłoby wsparcie fachowca
      prawda jest taka, że ocet łatwo zrobić w domowych warunkach- moja mama przygotowywuje taki co roku i nie jest chemikiem cały proces odbywa się w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej i trwa 2-3 tygodnie
      pozdrawiam bozenas

      Usuń
  2. może spróbuję zrobić , podaj przepis ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. jak zrobić ocet?

      Obierki jabłek zalewamy ciepłą wodą z cukrem w proporcji: 1 szklanka wody z 3 łyżkami cukru, nakrywamy słoik gazą i odstawiamy w ciepłe miejsce ( temperatura pokojowa) na 2-3 tygodnie. Skórki można przemieszać od czasu do czasu. Po tym okresie przecedzamy całość przez sito wyłożone gazą i rozlewamy do butelek, przez jakiś tydzień butelki trzymamy otwarte i w chlodniejszej już temperaturze- pozwoli to ulotnić się dwutlenkowi węgla, który powstaje

      Usuń
    2. dziekuję
      a ile obierek ? z ilu jabłek jakiej wielkości może tak zapytam ;)

      Usuń
    3. szklanka roztworu na szklankę obierek

      Usuń
  3. tu samoistnie i jest produktem ubocznym

    i w taki dziwny-podzielony sposób starałam sie odpowiedzieć na twoją sugestie
    pozdrawiam i polecam spróbowanie z małą ilością produktów, tak na dobry początek

    OdpowiedzUsuń
  4. Mój małżonek (nie lubię tych M. i małż) planował robienie cydru. Ale jabłka nie obrodziły. Może w przyszłym roku się uda.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...