Pokazywanie postów oznaczonych etykietą do poczytania. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą do poczytania. Pokaż wszystkie posty

sobota, 2 czerwca 2018

Nawożenie

Nawożenie to zabiegi, które zwiększają żyzność gleby.




Żyzna gleba to taka, która bogata jest w substancję organiczną ( próchnicę, humus). Ta natomiast ( próchnica, humus)  jest miejscem przemian mikrobiologicznych i środowiskiem życia miliardów mikroorganizmów.
Związki próchnicy (organiczne) przetwarzane są przez; bakterie, grzyby, promieniowce oraz inne drobnoustroje i tylko po przetworzeniu dostępne są dla roślin w formie mineralnej.


W przyrodzie zachodzi nieustanny naturalny proces przemian mikrobiologicznych z form organicznych w mineralne. Takie przetwarzanie przy udziale bujnego mikro życia warunkuje odżywienie i prawidłowy wzrost roślin.

Jak pokazały lata upraw konwencjonalnych, które opierają się głównie na chemii rolnej ( szczególnie przykład USA, gdzie martwe gleby traktowane chemią stają się nieurodzajne i nie mogą wydawać plonów) nie da się oszukać natury.
Wiemy już,że próba przechytrzenia natury ( nadmierne stosowanie nawozów chemicznych) nie jest dobrą drogą. Powiem więcej to droga donikąd- do zagłady, do samounicestwienia się gatunku ludzkiego. Nie potrzebne nam wojny, wykończymy się sami- po prostu nie będzie co jeść.
Walka o zasoby naturalne?, mówi Ci to coś? Filmy sci-fi, pewnie widziałaś/eś takie scenariusze oparte na walce o wodę, pokarm itd. Chemia rolna zabija życie w glebie bez niego gleba ubożeje, pustynnieje jest nieurodzajna- nie wyda plonu.

Kończąc te dramatyczne dywagacje napiszę Wam,że najważniejszym działaniem każdego ogrodnika jest skupienie się na odżywianiu gleby.
Dodawaj materię organiczną, osłaniaj glebę, wysiewaj poplony, wykorzystuj wszystkie odpadki, resztki z gospodarstwa domowego, stosuj nawozy organiczne, kompostuj, fermentuj.

Nie każdy może zdobyć obornik ( jest rozwiązanie w postaci granulowanej, choć tu uwaga! często to odpady z masowych hodowli zwierząt karmionych paszami modyfikowanym, sic. ). Mając na uwadze jesteś tym co jesz, dołóż staranności by twoje warzywa nie wyrastały karmione takimi odpadami.

Co możesz zrobić ? jak nawozić?

fermenty, które Wam pokazuję na instagramie to naturalne nawozy.

po prawej ferment z żywokostu, po lewej pokrzywa


Ferment z pokrzyw, wcześniej, parę lat temu u mnie gnojówka, która powstawała poprzez zalanie wodą ziela pokrzywy i przechowaniu w pojemniku zamkniętym ( śmierdziało jak cholera,ale działało).

jak przygotowuję ferment pokrzywowy,żywokostowy czy skrzypowy

około 1 kg świeżego ziela ( może być suszone- oczywiście mniej suszonej masy)
10 l wody odstanej, koniecznie takiej nie prosto z sieci wodociągowej
1/2 l melasy
1/2 l EmFarma Plus ( probiotyki dla gleby)

pozostawiamy to w niedomkniętym pojemniku jakieś 2 tygodnie przy ciepłej pogodzie krócej
po tym czasie przecedzamy i używamy w rozcieńczeniu do podlewania/ nawożenia roślin.
5 łyżek stołowych fermentu na 1 l wody odstałej oczywiście.

Zawsze starajcie się podlewać rośliny wodą deszczową lub odstałą.

Nawożąc tak wzbogacamy glebę w makro i mikro elementy oraz probiotyki glebowe.

Dobrego ogrodowania





poniedziałek, 5 marca 2018

Jest wynik badania gleby


Jest wynik ze stacji Chemiczno-Rolniczej. 
Ten wynik jest dla mnie dużym zaskoczeniem. Zupełnie nie mogłam uwierzyć, że jest to możliwe. Zastanawiałam się: czy mogłam popełnić błąd pobierając próbkę?. Dzwoniłam nawet do laboratorium stacji ze stwierdzeniem: że chciałabym powtórzyć badanie. 
Laborant przekazał mi informację,że po otrzymaniu wyniku badanie powtórzono i że jest to wynik poprawny.


Zakłada się,że przy wartości 3% próchnicy  (próchnicy- czyli organicznych szczątków w różnej fazie rozkładu) gleba jest sama w stanie wyżywić roślin, które w niej rosną. 

Zapowiada się dobry sezon, jest nadzieja na zdrowy plon oczywiście bez używania chemii rolnej. 
Nowy zielony sezonie co mi przyniesiesz? już marzę......o
pękatych chrupiących ogórkach?, słodkich i czerwonych pomidorach, chrupiącej sałacie, soczystej naci pietruszki.

"Chcę jeść prawdziwe jedzenie"- to zdanie wyczytane w książce "kulinarnej"  Mai Sobczak  z QMAMKASZĘ . 
A czy ty też tak chesz?..................................................................................... ja tak i to bardzo.

7,24 % ten poziom substancji organicznej w moim warzywniku uważam za mój największy ogrodniczy sukces. 

Kilka lat temu za mój sukces uważałam-duży zbiór, który przeliczyłam nawet na pieniądze 😏
chcesz to poczytaj TU, ale to było już pięć lat temu, teraz zupełnie co innego się dla mnie liczy. To znaczy zawsze jakość plonu była bardzo ważna, ale już teraz nie zaprzątam sobie tym głowy- lepiej się żyje.



Planuję jeszcze- jak tylko warunki pozwolą- przebadać glebę na zawartość podstawowych makro i mikroelementów. Używając do moich standardowych zabiegów pielęgnacyjnych w ogrodzie efektywne mikroorganizmy powinnam spodziewać się również dobrego wyniku tych parametrów, ale to zobaczymy muszę jeszcze chwilę poczekać.

dobrego ogrodowania w nowym sezonie


piątek, 13 maja 2016

psychoterapia

Dziś chciałam przypomnieć Wam post sprzed roku, to myśl, którą podzielam do dziś.
Jak się okazuje z mojego doświadczenia- dobry plan ogrodu jest podstawą, determinantą przebywania w nim bądź nie.
Korzystajcie z przestrzeni na zewnątrz, spróbujcie zachwycić się tym co z natury.
Samych wspaniałych chwil.

post z czerwca 2015 roku

W naszej rodzinie dużo czasu spędzamy na świeżym powietrzu-można powiedzieć,że zieleń koi nasze zmysł-zmysły nas wszystkich. Ogród po ciężkim dniu to zawsze dobry pomysł.


Urządzenie ogrodu według własnych potrzeb to kluczowy element, który determinuje przebywanie na zewnątrz. Dobrze,gdy ogród jest tak zagospodarowany by pozwalał na aktywności, które lubimy- by dawał najbliższym to czego poszukują to co sprawia im radość. Tylko w takiej dostosowanej do naszych potrzeb przestrzeni będziemy czuli się dobrze a pielęgnując go dostajemy nie tylko bujną zieleń,dostajemy ukojenie,zieleń jest jak psychoterapia.

Zwykłe rzeczy takie jak: obiad w ogrodzie,ognisko czy drzemka w hamaku to drobne radości to droga ku spełnieniu. Wydaje mi się,że o nie warto w życiu zawalczyć. Spełnienia Wam życzę

wtorek, 1 marca 2016

Jak uprawiać warzywa ?

Dziś dla wszystkich miłośników ogrodów warzywnych i własnych upraw link do publikacji, która w szczegółowy,ale prosty sposób traktuje o uprawie zdrowych pyszności. Zajrzyjcie by zobaczyć jak przy użyciu 4 narzędzi, sznurka i 1 godziny pracy dziennie zapełnić spiżarkę na zimę dla trzech osób.




Autor: Bronisław Gałczyński, Ogród warzywny na 200 metrach kwadratowych

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...