niedziela, 15 lipca 2012

W cieniu


Bardzo lubię miejsca cieniste w gorące letnie dni  są wytchnieniem po pracy w ogrodzie. Poza tym gra światła jest warta obserwowania. W naszym ogrodzie w takim miejscu możemy odtworzyć dziki zakątek, który przenosiłby nas w naturalne krajobrazy.Myślę,że tam człowiek czuje się dobrze, nawet bardzo dobrze. Może to być fragment wolny od musztrowania krajobrazu.

w naturalnym krajobrazie

tak chciała natura


Wsród roślin,które możemy posadzić w cieniu znajdują się reprezentanci ze wszystkich grup tj.:drzewa i krzewy liściaste oraz iglaste, byliny czy choćby rośliny cebulowe.
Jak tworzyć kompozycje roślinne w cieniu? W dużym uproszczeniu można powiedzieć,że zasadą jest sadzenie rośliny wysokich z tyłu rabaty a na froncie rabaty umieszczamy te, które osiągaja najmniejsze docelowe rozmiary. Wszystko zależy od wielkości rabaty oraz rodzaju stanowiska. Ja zaczynam pracę zawsze od analizy miejsca, określenia warunków, na którym ma powstać nowe nasadzenie. Kolejny krok to stworzenie planu nasadzenia i dobór gatunków.
Do roślin wysokich, które mogą rosnąć w cieniu należą:jaśminowce dorastają do 2m,laurowiśnia wschodnia (tylko w rejonach, gdzie nie występują silne mrozy) do 3m, kaliny do 3m,hortensje- najlepiej udają się bukietowe do 2m, ligustr pospolity do 4m,cis pospolity 3m, bukszpany do 3m, choina kanadyjska do 10 m np. na cięty żywpołot, parzydło leśne- bylina do 2m. Proszę pamietać iż w obrębie gatunku występują duże różnice np. choina kanadyjska  w zależności od odmiany może osiągać rozmiary od 10m do kilkunastu centymetrów- 'Cole's Prostrate' to odmiana płożąca a 'Fantana' osiąga wysokość do 2 metrów.
Jako  uzupełnienie rabaty rośliny niższe: mahonie dorastające do 1,5m, paprocie,tawuły; van Houtte'a czy nippońska, śnieguliczki;  Doorenbosa do 1,5m,koralowa 1,5 m,tawułki do 60 cm, funkie do 60 cm


Na froncie rabaty rośliny okrywowe: kopytnik pospolity do 15 cm,turzyca 'Variegata' do 15 cm ( lubi wilgotne podłoże), konwalia majowa do 20 cm, ułudka wiosenna do 15 cm, pierwiosnki do 10 cm, fiołek motylkowaty do 15 cm, pragnia syberyjska do 10 cm, bluszcze okrywowo, które warto regularnie podcinać, można uzupełnić rabatę zimozieloną choiną kanadyjską odmianą płożącą, runianka japońska do 20 cm, trzmieliny Fortune'a odmiany niskie np.: 'Sunspot', 'Minimus' do 5 cm, 'Dart's Blanket' do 20 cm, 'Emerald Gaiety' do 25 cm

tawułka, runianka z ciemiernikiem + zawilce 


 
trzmielina 'Silver Queen'fiołek motylkowatyfunkia
Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...