niedziela, 17 lutego 2013

Marchew


Generalia

Korzenie dobrze udają się na glebach lekkich i żyznych nie poleca się uprawy na glebach ciężkich gliniastych brylujących się oraz na glebach na których stagnuje woda. Nie uprawiamy w pierwszym roku po nawożeniu obornikiem, dopiero w drugim roku po nawożeniu możemy rozpocząć uprawę.  Marchew lubi się z cebulą, dlatego poleca się naprzemianrzędową uprawę. Cebula odstrasza szkodniki bytujące na marchwii i odwrotnie.

Termin siewu

Marchew można wysiewać,gdy temperatura gleby osiągnie powyżej 7 stopni Celcjusza, od końca marca do czerwca. Nasiona wysiewamy płytko na głębokość 1-2 cm.
Plony możemy zbierać już osiem tygodni po siewie. Zawsze czytaj informacje zawarte na etykiecie i postępuj zgodnie z instrukcją.

Sprawdzona rada:
w rzędy, które wysiewasz marchew wrzuć kilka nasionek rzodkiewki. Ułatwi to pielenie i wyznaczy rząd nasadzeń w początkowej fazie kiełkowania.

Możemy uprawiać marchewki: wczesne,średniowczesne i późne. Najsmaczniejsza jest marchew wczesna natomiast odmiany późne dobrze znoszą zimowe przechowywanie.

 Zabiegi pielęgnacyjne 

Uprawiając marchew w początkowej fazie wzrostu czeka nas regularne pielenie wraz ze spulchnianiem gleby i podlewanie.

2 komentarze :

  1. Anonimowy2/17/2013

    Witam, moje marchewki zawsze sie rozdwajają , czy dlatego ,że zbyt często podlewam? Pozdrawiam serdecznie-Magda K.

    OdpowiedzUsuń
  2. Przyczyn może być kilka, w tym: zbita gliniasta gleba, porażenie przez mątwik ziemniaczany, nie korzystnie też wpływa na korzeń uprawa po nawożeniu obornikiem.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...