piątek, 15 lutego 2013

Rzodkiewka

Tym postem otwieram serię poświęconą roślinom użytkowym. Stanowią one podstawę żywienia człowieka szczególnie w okresie późnowiosennym i letnim.
Znajdziecie tu informacje między innymi o uprawie: marchewki,pietruszki, sałaty, buraków i innych pysznościach wprost z własnej grządki.
Zapraszam do wspólnej warzywno-owocowej przygody.

Generalia

Rzodkiewka nie jest warzywem trudnym w uprawie idealnie nadaje sie dla osób,które rozpoczynają swoje pierwsze uprawy. Jak większość warzyw wymaga stanowisk słonecznych, gleb przepuszczalnych i niezbyt bogatych w azot.

Termin siewu

Siew rozpoczynamy w rzędy o rozstawie od 10-20 centymetrów od wczesnej wiosny do końca sezonu wegetacyjnego-wrzesień. Można stosować siew sukcesywny, oznacza to wysiewanie nasion w regularnych odstępach czasu, na przykład siedmiodniowych. Pozwoli to na regularny przedłużony zbiór,który możliwy jest po 3-4 tygodniach od wysiania.

Zabiegi pielęgnacyjne

Rzodkiewka lubi regularne,ale niezbyt obfite podlewanie. Należy pamiętać o odchwaszczaniu rzędów i nie dopuszczeniu do zachwaszczenia zagonu. Chwasty to konkurencja dla roślin użytkowych,która zabiera składniki pokarmowe i światło słoneczne konieczne do prawidłowego wzrostu warzyw.


7 komentarzy :

 1. Właśnie kupiłam nasiona i wymyśliłam sobie że posadzę ją na balkonie:))to będzie moja próba czy się nadaje rzodkiewka do takiego sadzenia:))kiedyś sadziłam ją na grządkach,ale wyszła jakaś zdrewniała i bardzo ostra:))Uwielbiam oglądać program Jimmi w domu-Jamiego Oliwiera i tam właśnie widziałam jak sadził jadalne rośliny w puszki,wiadra i co popadło i wszystko mu fajnie rosło:))więc będę eksperymentować w tym roku:)))a przede wszystkim podglądać Twoje porady:)pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobrze to nazwałaś- "będę eksperymentować" ogrodnictwo to właśnie próbowanie, obserwowanie
  uczy nas pokory, cierpliwości, systematyczności i jeszcze, jeszcze........
  Pamiętaj- dobra gleba to podstawa, najlepszy z mojego doświadczenia jest kompost, najlepiej z własnej pryzmy
  Gdy wysiejesz rzodkiewkę i wzejdzie a będzie za gęsto przerwij ją
  życzę Ci powodzenia w uprawie i oby do wiosny

  OdpowiedzUsuń
 3. Anonimowy2/28/2013

  Co znaczy "od wczesnej wiosny"? Konkretną datę poproszę dla żółtodziobow takich jak ja ;-)
  Pozdrawiam
  Ewelina

  OdpowiedzUsuń
 4. No, tak- kiedy?, dla mnie wczesna wiosna to oczywiście nie po 21-szym marca, ale wcześniej, gdy tylko warunki pogodowo-glebowe na to pozwolą. Gdy tylko ziemia rozmarznie a woda pośniegowa odparuje, wyrównuję grabiami zagon (pozostawiony na zimę w ostrej skibie-przekopany widłami), wyznaczam rzędy i sieję.
  Duże znaczenie ma lokalizacja warzywnika,która wpływa na czas osuszenia i nagrzania gleby. To w jakim rejonie klimatycznym i po jakiej stronie świata się on znajduje. Wiadomo,że ziemia po południowo-zachodniej wystawie szybciej się nagrzewa. Można badać temperaturę gruntu, mówi się,że gdy osiągnie 7 stopni C to można siać. Ja jednak obserwuję przyrodę, gdy zaczynają rosną chwasty to ruszam w pole. Mam nadzieje,że pomogłam. Powodzenia w uprawie i pamiętaj zawsze czytaj etykiety na opakowaniu nasion.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Anonimowy3/01/2013

   Pomogło bardzo, dziękuję!!! W takim razie nie ma co zwlekać tylko trzeba się zaopatrzyć w nasionka :-)
   A jest jakąś odmiana lepsza lub gorsza? Bo już ostatnio nawet spojrzałam w stronę regału ale widząc 3 albo 4 rodzaje uciekłam ;-)
   Ewelina

   Usuń
 5. Ja osobiście lubię odmiany podłużne, nie mogę jednak powiedzieć,że jakąś szczególnie sobie upodobałam.
  Jeżeli jesteś początkującym ogrodnikiem to poleciłabym wypróbowanie nasion na taśmie. Umieszczone są one we właściwej odległości. Taśma wykonana z ligliny nawet pomaga nasionom przy kiełkowaniu, mają one jakby "pierzynkę", ale jest trochę droższa.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...