czwartek, 6 sierpnia 2015

ogórki pienne
Nasze ogórki gruntowe w tym sezonie były wysiewane dwukronie. Partia wysiana zaraz po piętnastym maja w ogóle nie wzeszła, dopiero kolejna siana ponownie w czerwcu dała wschody.
Generalnie ogórki w gruncie-uprawiane bez osłony- na zdjęciu poniżej sfotografowane w sierpniu są marne. Zwykle o tej porze roku można było już zbierać ogórkowe dobra,ale cóż każdy rok jest inny i przynosi różne niespodzianki po drodze.


 Chciałam wam jednak mimo wszystko pokazać nasze tegoroczne ogórki-uprawę pienną ogórków gruntowych-nadaje się do tego każda odmiana, to nie jest jakaś specjalna dedykowana odmiana. Na  stelażu ( w tym roku użyliśmy prętów po starym tunelu foliowym) zawiązujemy sznureczki-pomagamy pędom ogórka znaleźć do nich drogę- takie pierwsze zaczepienie praktycznie wystarcza na cały ogórkowy wzrost.
 W latach ubiegłych też uprawialiśmy ogórki w formie piennej, w ubiegłym roku na leszczynowym wigwamie. Mogę powiedzieć,że uprawa taka dobrze się sprawdza. Moim zdaniem minimalizuje ryzko porażenia chorobami grzybowymi i fajnie zrywa się kłujące ogórkowe maluchy.

Ps. w uprawie ogórka pomocne są ecoopryski z ekstraktu z pestek grejfruta oraz oprysk wodą z dodatkiem mleka. Ogórki można też podlewać wodą z mlekiem.

2 komentarze :

  1. Ja w tym roku nie zdążyłam ogórków wysiać. Ale jak tak patrzę po sąsiadach i rodzinie, to raczej nie był ogórkowy rok, więc chyba nie muszę żałować mocno ;) Ale nasionka na przyszły sezon już są :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. u nas dopiero piewsze zbiory ogórkowe-prawie we wrześniu !,dziwne- to zdecydowanie nie jest rok ogórkowy

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...