wtorek, 18 września 2012

Po plonie, warzywnik

Zadbaj o kondycję gleby.
Jesienią kończymy sezon uprawowy na zagonach warzywnych. Dajemy odpocząć glebie. Usuwamy chwasty, zbieramy ostatnie plony i siejemy poplony. Ja w tym roku wysiałam facelię na nawóz zielony,która wiążąc azot z powietrza "odda" go do gleby.Będzie również chronić ją przed rozwojem chwastów do czasu przymrozków nie pozwalając im wyrosnąć.


Wskaźnikiem żyzności gleby są dżdżownice,które możemy napotkać przekopując glebę na zagonach. Przemieszczając się napowietrzają oraz użyźniają glebę. Bytują chętnie na nieco wilgotnych glebach, raczej ciężkich niż lekkich piaszczystych.Wzbogacając o kompost  podłoże polepszymy żyzność gleby i zaprosimy do pożytecznej pracy dżdżownice.


 Nie można pozostawić gleby bez okrywy roślinnej powoduje to jej niszczenie poprzez wietrzenie. Zawsze należy puste miejsca obsiać lub ściółkować.


Na zagonach warzywnych możemy stosować siew przedzimowy. Uprawiać tak możemy mrozoodporne (ozime) wczesne odmiany: czosnku, szpinaku,cebuli, marchwi, pietruszki czy kopru. Warzywa siać możemy do listopada a cebule i ząbki czosnku sadzić w październiku. 
Jako poplon ozimy dobrze sprawdza się roszponka,która pozostawiona tworzy zimozieloną okrywę.

tu szpinak w tunelu wysiany późną zimą (przedplon) na zbiór przed posadzeniem pomidorów
Szpinak ażeby dobrze przezimować przed nadejściem zimy powinien wytworzyć 2-3 listki . Młode liście na zimę można obsypać ściółką ze słomy. Polecane odmiany ozime to: "Prima F1", "Kastra F1".
Porządkując zamieszczone informacje: warzywnik może zostać obsiany trzykrotnie: jako przed-,śród- i poplon w zależności od wiedzy i czasu jaki możemy na niego poświęcić.


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...