niedziela, 26 maja 2013

Rosną warzywka aż miło, spacer po zagonach i niespodzianka

Zastanawiasz się, jak wyglądają siewki czy rozsady najpopularniejszych warzyw ? Zapraszam na spacer po naszych zagonach warzywnych. 

 Uprawa pomidorków w tunelu. 

Ziemię pod pomidory powinno się wymieniać co sezon, dlatego w tym roku posadziłam rozsady pomidorów w siedmiolitrowych pojemnikach. W ten sposób łatwiej będzie mi uniknąć wyjałowienia podłoża, które mogłoby powodować obniżone plonowanie. Pojemniki te posłużą mi prze wiele lat, zawsze po sezonie po umyciu przechowam je w składziku. Wypełnione naszym kompostem i wzbogacone granulowanym obornikiem zawierają wszystko co potrzebne jest do wzrostu.
W zalezności od pogody zapewniam regularne podlewanie ciepłą, deszczową wodą gromadzoną w beczce.

 Sadzonki kukurydzy cukrowej karłowej

21 kwietnia wysiałam nasiona kukurydzy do muliplatów umieszczonych w temperaturze pokojowej. Po trzech tygodniach po piętnastym maja wysadziłam je do gruntu w rozstawie rzędów co 50 cm i 25 cm pomiędzy sadzonkami. Rzodkiewka wysiana punktowo wraz z marchwią została już wyrwana. Zwalnia miejsce do wzrostu dla korzenia marchwii. Na prawym zdjęciu widać małą siewkę marchewki.


18 marca wysiałam sałaty liściowe do skrzynki i do pojemników umieszczonych na tarasie. Pierwsze sałatki z naszej sałaty już zajadaliśmy- te z pojemnika na tarasie. Uprawiałam je przyspieszając kiełkowanie przykrywając w początkowej fazie białą agrowłókniną. Te w skrzynce nie przykrywane wzrastały dłużej i teraz są juz gotowe do ścięcia nożyczkami- po ścięciu, po raz kolejny wytworzą nowe liście.


Sadzonki kapusty i kalarepy umieszczone w gruncie czują się rewelacynie. Widać,że przyrastają i  zyskały właściwy kolor.

 Siewki buraka ćwikłowego a poniżej burak liściowy.
 Bobik w skrzyneczkach rośnie w oczach z dnia na dzień.
 Młode siewki marchwii, bardzo długo kiełkowały- myślałam,że już nie wzejdą.

Czas kiełkowania i wzrost zależy od wielu zewnętrznych czynników i może przebiegać z różną dynamiką w różnych częściach Polski. Zależy on od: rodzaju uprawianych warzyw,  podłoża, lokalizacji warzywnika, temperatury, ekspozycji ( wiatr niekorzystnie wpływa na uprawy), nawodnienia itp.

++++++++++++


W piątek spotkała mnie przemiła niespodzianka- otrzymałam przesyłkę z nasionkami- kwiaty kwitnące dla pszczół. Takich przesyłek po Polsce krąży zapewne wiele, sądząc po ilości chętnych, którzy odpowiedzieli na apel "akcji przyjacielskiej"- akcji przyjaciół pszczół.
Lubię miodek, szczególnie zimą, lubię owoce i warzywa i jak pomyślę,że człowiek może swym globalnym zachowaniem przyczynić się do wyginięcia tych pożytecznych owadów to aż mnie zatyka- nie zgadzam się na to i dlatego zapraszam pszczele rodziny do siebie do ogrodu.
Oznacza to,że po mału wycinam kawałek po kawałku mojej pięknej i wymuskanej darni na rzecz pięknych i pożytecznych kwiatów. Niech zakwitną kwiaty, niech zapachy i kolory uwodzą i karmią pszczele rodziny.

A Paulinie blog Pauliny dziękuję za taaaką! paczuszkę. Zobaczcie sami, jak wyglądała:
pozdrawiam wszystkich przyjaciół pszczół, czyli tych, którzy mają choćby jeden kwitnący krzew, na którym widać czasem pszczelich oblatywaczy. -:)

Jakie rośliny są miododajne ?
Całe mnóstwo, w dużym uproszczeniu można powiedzieć,że wszystkie te, które kwitną,ale nie dokońca będzie to prawidłowe stwierdzenie.

Pszczółki lubią: wszystkie drzewa owocowe, te z owocami jadalnymi jak również odmiany ozdobne
wierzby, robinie, jarząby, lipy, berberysy, budleje, bukszpany, karagany, pigwowce, derenie, irgi, ligustry, porzeczki, kaliny, krzewuszki, wrzosy, wiele pnączy,róże i jeszcze, jeszcze. 


6 komentarzy :

 1. cieszę się, że paczka dotarła:) Twoją tez już mam ale pochwalę się w następnym poście. Dziękuję ci za paczuszkę i za cała zabawę. Pozdrowienia i niech nasionka dobrze ci slużą

  OdpowiedzUsuń
 2. Wspaniałe siewki:) Zazdroszczę pomidorów, ja mam nadzieję na przyszły sezon mieć małą szklarenkę na pomidory i ogórki właśnie. U mnie wszystko, co wsiałam wzeszło. Powolutku rośnie, ale zapowiadają ciepłe noce więc może "wybuchnie" mi na zielono warzywnik. Zaskoczyła mnie marchew, wzeszła dużo wcześniej niż się spodziewałam, niemal równocześnie z rzodkiewką wysianą w tych samych rzędach.

  OdpowiedzUsuń
 3. ale tam piekne plony u Ciebie , ja wystawiłam pomidorki na valko i czekam teraz co to bedzie ;) , nie mam ogródka niestety ..
  pozdrawiam
  Ag

  OdpowiedzUsuń
 4. Paulina L
  Nasion dostałam od Ciebie tyle,że wystarczy na kilka lat.
  Na pewno posłużą i mi i pszczółką. -:)

  PP

  Z tą marchewką to faktycznie dziwne, ale najważniejsze,że dobrze skiełkowała
  trzymam kciuki za szklarenkę, a tymczasem możesz spróbować uprawy koktajlowych w pojemnikach

  Avrea

  Wiem,że nie masz ogródka dla Ciebie dedykuję nowy post
  zamiast kwitnących jednorocznych albo razem z nimi proponuję jeszcze miętę na balkonie w pojemniku

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuję :)
   miete zakupiłam cytrynowa :) i dostałam ogrodową od znajomej zobaczymy co to będzie ;)

   Usuń
 5. Tak też uczyniłam, mam dwa pojemniki tych maleństw na tarasie:)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...