środa, 25 września 2013

zielonym do dołu
To taki jeden, jedyny raz, gdy umieszczam rośliny "zielonym" do dołu. Dosłownie tak- zielonym do dołu. Dzieje się to zwykle wraz z końcem lata. Ścinam kwiatostany na nasionka i postępuję jak poniżej:
- ścięte całe łodygi umieszczam w przewiewnym miejscu pod dachem, ale na zewnątrz-jest lato
- czekam aż podeschną,
 gdy woda zgromadzona w roślinach odparuje umieszczam je w workach: papierowych lub jutowych kwiatostanem do dołu. Tak leżaczkują i kruszeją. W tym czasie wiele nasion samoistnie opada na dno worka a jeśli nie ?, to wystarczy tylko potrzeć dłońmi o wysuszone łodygi- wszystko zostaje w worku i opada na jego dno. Teraz można przesypać do mniejszych własnoręcznie wykonancyh opisanych torebek. Przez okres jesienno-zimowy nasiona należy przetrzymywać w suchym i niezbyt ciepłym miejscu aż do nadejścia- nowego zielonego sezonu.
Ja w tym roku zebrałam dużo swoich nasion: ostróżki, łubinu, kopru, rukoli, piertuszki czy jarmużu. 
Jak wszystko dobrze pójdzie wyrosną z nich cudne rośliny- bynajmniej taką mam nadzieję. 


********

Gdy zagony w warzywniku postoszeją dla wzbogacenia gleby i ochrony przed erozją  wysiewam poplony: gorczycę- szybko wschodzi, facelię- tworzy dużo masy zielonej lub łubin wąskolistny. Ale o tym następnym razem,

z ogrodniczym pozdrowieniem

4 komentarze :

  1. Stosuję ten sam sposób dosuszania nasion - w tym roku będę suszyć tak nasiona cebuli, bo przy takiej pogodzie suchych się nie doczekam.. Nasiona jarmużu?? Mam posadzony pierwszy rok i nie widziałam jak kwitnie i kiedy? Pewnie w roku następnym?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Łodygi jarmużu należy pozostawić na rok następny (oczywiście po spałaszowaniu wszystkich jego liści) wiosną należy je przyciąć i pozostawić na zagonie. W drugim roku wzrost jego jest nieco powolniejszy. Kwitnie na żółto i pozostawiony wytwarza strąki, które ścina się, gdy dojrzeją u mnie z końcem lipca.

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...