środa, 27 maja 2015

o ogórkach

Piasałam już o nich tu,że są kapryśne i wymagające- mimo to są bardzo porządane w naszym warzywniku, bo lubimy je jeść -:)

Poniżej moje doświadczenia w uprawie ogórka gruntowego uprawianego za każdym razem w trochę inny sposób, który jest właściwy wybierzcie sami?


Żółty ogórek odmiana gruntowa uprawiany był w tuenlu foliowym na dwa sposoby: w gruncie i w workach. Obydwa sposoby sprawdziły się bardzo dobrze. Doły i worek zaprawione były dobrą ziemią i przkompostowanym obornikiem, dbałam też o regularne podlewanie, opryski jakie w tunelu stosowałam to: oprysk mydłem potasowym i ekstraktem z pestek grejfruta.

10 st.C to minimalna temperatura gruntu konieczna do kielkownia ogórków

Tradycyjna uprawa w gruncie- najlepiej  udaje się, gdy późna wiosna i lato jest ciepłe. W tym roku maj jest zimny-dla wysianych ogórków skutkuje to opóźnieniem w kiełkowaniu a nawet całkowitym brakiem kiełkowania. Moje wysadzone po 15-stym maja nasiona jeszcze nie wykiełkowały. Patrząc na pogodę i temperatury- nie tylko powietrza, bo w uprawie ważna jest również temperatura gruntu- w nocy 6 st.C wiem,że muszę przykryć jak najszybciej zagony, na których wysiane są nasiona. I może?, może coś z tego będzie? przy takiej zimnej pogodzie- no chyba,że nastąpi raptowna poprawa pogody i będzie cieplutko-tak jak ogórki lubią najbardziej -:).

 Uprawa na usypanych wałach

Taka forma uprawy jest idealna dla ogórków, jest wprost wspaniała, dlaczego?
Wał przygotowany  jest z kilku warstw, również z obornika, który tworzy warstwę ciepłą- od dołu ( od gruntu) nasiona są jakby podgrzewane- dla ogórka i innych ciepłolubnych: dynie,cukinie to wymarzona sytuacja. W ten sposób "załatwiamy" cieplne warunki od gruntu. Jeżeli jest zimno jeszcze na dworze ( na zdjęciu powyżej: wyschody pod koniec kwietnia) należy okrywać na noc wały z ogórkami i uważać na możliwe majowe przymrozki.


 Uprwa w tunelu w workach to dobre rozwiąznie wykorzystujące kawałek wolnej przestrzeni w tunelu wypełnionym  sadzonkami pomidorów. Taka uprwa udaje się dobrze pod warunkiem regularnego podlewania. U mnie nie ma z tym problemu, gdyż podlewania i tak wymagają pomidory w tunelu. Przez cały sezon praktycznie ich nie pieliłam.


Ogórki w gruncie prowadzone w formie piennej.

 Tu obowiązują wszystkie zasady uprawy gruntowej, czyli temperatura gruntu powyżej 10 st.C, dobra zasobna gleba o odczynie najlepiej zasadowym, regularne podlewanie i nawożenie. Ogórki same pną się po tyczkach- wydaje mi się,że taka uprawa jest lepsza niż tradycyjna głównie dlatego,że zapewnia lepszą wentylację pomiędzy pędami i liściami- myślę,że może to realnie ograniczać ryzyko porażenia chorobami grzybowymi. A tak poza tym oszczedzamy miejsce na zagonach i możemy prowadzić współrzędnie inne uprawy w pobliżu ogórków.6 komentarzy :

 1. Anonimowy5/27/2015

  Dzięki za ogórkowe rady

  OdpowiedzUsuń
 2. Moje gruntowe ogórki cały czas pod osłoną włókniny. Dzisiaj zajrzałam i widzę że powoli startują.
  Jestem dobrej myśli...może coś z nich jeszcze wyrośnie :D A prognozy pogodowe coraz cieplejsze !
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wspaniale kocanko, tak trzymać i niech już ciepelko się na dobre rozmości
   serdeczności

   Usuń
 3. Ja właśnie się zastanawiam co z moimi ogórkami, bo jakoś tak miejsca mi zabrakło ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mogą być,ale w uprawie w workach, donicach itp.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...