czwartek, 11 czerwca 2015

chleb pieczony w doniczce

Nie wiedziałam,że używanie glinianych donic stanie się takim hitem. Piszecie do mnie, pytacie i oglądacie poprzedni post aż tak,że słupki statystyki rosną w górę -:)-to bardzo miłe,gdy wiem,że moje posty trafiają do Was i że jest odbiór w drugą stronę. Nie tylko ja nadaję również i Wy.
Bardzo Wam dziękuję.

Odpowiadając na pytanie prezentuję chlebek upieczony w donicy.
Postaram się też wkrótce opublikować pieczenie pizzy i może jeszcze post o kurczaku pieczonym w donicy.
Choć z czasem teraz w zielonym sezonie krucho postaram się dotrzymać złożonej obietnicy.
Zanim pokazałam pieczenie ziemniaków w donicy na ognisku minęły dwa lata -:(,eh You-czas płynie bardzo szybko


***
Najprostszym chlebkiem do takiego pieczenia jest chleb drożdżowy. Ja traktuję go jako deser- czyli podaję zwykle zaraz po upieczeniu z dobrą domową konfiturą lub dżemem. Tym razem zjedliśmy jeszcze ciepły chlebek z dżemem z truskawek, który został podkręcony gorzkim kakao- wyszła z tego taka trochę truskawkowa nutella.

 Składniki:

3 szkl. mąki pszennej typ 500 ( gdyby ciasto było zbyt ciągnące dodaj więcej mąki)
1 łyżka świeżych drożdży
300 ml ciepłego mleka
3 łyżki rozpuszczonego i przestudzonego masła plus dwie łyżki na wierzch ciasta bezpośrednio przed włożeniem do piekarnika
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka soli
czarnuszka lub inne zioło do posypania wedle uznania

Przygotuj zaczyn: ciepłe mleko+ cukier+ drożdże
Połącz suche składniki, dodaj masło i zaczyn, który ruszył-wyrób ciasto i pozostaw do wyrośnięcia.
Uformuj kulę włóż do glinianej doniczki-pamiętaj na jej dno połóż kawałek papieru do pieczenia ( w przypadku,gdy twoja donica ma dziurkę), pozostaw do ponownego wyrośnięcia.
Piecz w piekarniku mocno nagrzanym do 220 st.C pierwsze 20 minut następnie obniż temperaturę do 180 st.C i piecz do suchego patyczka- całe pieczenie u mnie około 50 minut.

Ciasto nie powinno być mocną-sztywną kulą jest bardziej lekko klejące i elastyczne, po pierwszym wyrośnieciu, gdy wyjmiesz ciasto z misy oprósz mąką blat i obkręć delikatnie ciasto-dopiero lekko oprószone ciasto włóż do donicy, natnij ostrym nożem wierzch, połóż płatki masła i posyp-lub nie,jak wolisz czarnuszką.


Samo pieczenie w doniczce nie różni się prawie niczym od zwykłego pieczenia. Należy tylko uwzględnić,że jest to wysokie naczynie- więc czas pieczenia będzie trochę dłuższy niż przy pieczeniu na przykład babki drożdżowej ( o takiej samej wadze ciasta) w tradycyjnej formie.

Udanych wypieków w donicy- pozdrawiam

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...