poniedziałek, 7 marca 2016

Wczesnowiosenne prace ogrodowe


Bielenie pni drzew owocowych to sposób, który pozwala chronić drzewa przed spękaniem kory i tworzeniem się zgorzelin. Zgorzeliny ( oparzeliny) łatwo powstają wczesną wiosną- ciemna i cienka kora drzew wystawiona na działanie słońca bez ochrony cieniujących liści łatwo nadmiernie nagrzewa się- to może prowadzić do pęknięć. Pęknięcia tworzą rany- otwarte wrota dla różnej maści pasożytów a te mogą spowodować nawet całkowite zamieranie drzew.
Pierwszy raz w historii naszego warzywnika bieliłam pnie drzew, a ponieważ uważam siebie za ogrodową artystkę -;) to malowanie takie sprawiło mi dużo radości.

Co jeszcze można teraz wykonać w ogrodzie, na przykład cięcia liściastych tj.: porzeczki duże grube pędy ze środka krzewu, wycinamy pędy jeżyn- pozostawiamy tylko te zielone-żywe pędy, skracamy do około 15 cm nad gruntem maliny owocujące późnym latem. Możemy przycinać żywopłoty liściaste-gatunki, które nie płaczą na wiosnę, na przykład: ligustry, irgi błyszczące.

Jest już za późno na cięcia gatunków płaczących, czyli takich, które rozpoczynają wczesną transpirację należą do nich:
klony, brzozy, graby, winorośl czy buki

4 komentarze :

 1. Ja wczoraj właśnie walczyłam z porzeczkami. Jeszcze agrest mi został, ale z racji kolców zabieram się... jak pies do jeża ;) No i muszę czekać na wolny dzień i brak deszczu jednocześnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mój agrest pożegnałam ostatecznie właśnie z powodu kolców

   Usuń
 2. Wydaje mi się, że winorośl na początku marca można jeszcze spokojnie ciąg, ona dość późno rozpoczyna wegetację.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to zależy od warunków lokalnie panujących w jakiej części kraju uprawiamy?
   u mnie pod koniec lutego zaobserwowałam transpirację i wyciek z uszkodzonej części pędu, ale nawet jeśli soki ruszą i zdarzy się wyciek to winorośl przeżyje- nie ma stresu, mogą być tylko obniżone plony

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...