piątek, 11 marca 2016

Wapniowanie-dolomitowanie

Jako ogrodnicy i nie tylko powoli zaczynamy czuć wiosnę, to wyzwala w nas chęć działania w warzywnikach i ogrodach. Zanim poczynimy jednak pierwsze obsiewy jest czas, by pomyśleć i wspomóc glebę. Moje uprawy prowadzę na glebach kwaśnych,takiego odczynu nie lubi większość warzyw, dlatego co parę lat przeprowadzam zabieg alkalizowania gleby.

Gleba przeznaczona pod uprawy powinna mieć odczyn zbliżony do zasadowego. W takich warunkach glebowych warzywa mają łatwość przyswajania składników pokarmowych znajdujących się w glebie i rosną najlepiej.

 Jaki nawóz stosować w ecowarzywniku, by prowadzić zrównoważone uprawy?

Mieloną skałę-dolomit. To naturalny wolno uwalniający się nawóz wapniowo-magnezowy.
Dolomitowanie powinno wykonywać się jesienną porą, ale można również i na wiosnę na miesiąc przed planowanym wysiewem. Zatem mamy jeszcze czas, aby przed wysiewem poprawić pH gleby.
Glebę posypaną mieloną skałą mieszamy płytko.


Dolomitowanie to zrównoważony sposób na nawożenie kwaśnych gleb, naturalna mielona skała  uwalnia się powoli i sukcesywnie zmienia odczyn gleby. 

Można go kupić na przykład TU dodam,że to nawóz korzystny cenowo -:)

Innym ecosposobem na alkalizowanie jest posypywanie gleby popiołem drzewnym- powstającym ze spalania tylko czystego drewna to znaczy takiego bez dodatków: papierów, plastików i innych szkodników.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...