niedziela, 13 marca 2016

pleśń-jest na nią sposób

Jeżeli macie problem z pojawiającą się pleśnią podczas uprawy własnych sadzonek poniżej skuteczny na nią sposób.

wierzch posypany perlitem

1.Po pierwsze stosujcie ziemię do wysiewu- to specjalnie dobrana mieszanka o lekkiej strukturze- zwykle to mieszanka torfu i piasku lub innego rozluźniacza, np: perlitu- tak to podłoże prawie bezwartościowe ono na tym etapie nie jest i nie powinno być bogate w składniki pokarmowe, dlaczego?
Wszystko czego potrzebuje roślina do pierwszej fazy wzrostu znajduje się w nasieniu, aby rozpoczął się wzrost potrzebna jest odpowiednia temperatura,powietrze, wilgoć i podłoże, w którym może się ukorzenić.

2. Pojemnik na start nie powinien być duży-wysoki, na początek wystarczy zaledwie parę centymetrów (5-10 cm) dobrze ubitego podłoża-ważne (ubitego) w takich warunkach podciąg kapilarny będzie skutecznie zachodził i nie dopuścimy do przesuszenia .

3. Pojemniki z podłożem i nasieniem powinny stać na tacy, do której nalewamy wodę-tak właśnie podlewamy siewki i sadzonki, i nie dużą ilością wody, zawsze lepiej podlać drugi raz niż przelać.

4. Niektórych nasion-zwykle bardzo drobnych, nie umieszczamy głęboko w podłożu. Należą do nich na przykład: bazylia, maki ozdobne czy sałaty. Drobne nasiona wystarczy posypać po wierzchu podłoża i lekko posypać przesianym podłożem.

5. I na koniec bardzo ważne- POSYPUJCIE WIERZCH DONICY PERLITEM lub WERMIKULITEM ( do kupienia w internecie lub sklepach ogrodniczych) te rozdrobnione skały regulują poziom wilgoci, pochłaniają ją gdy jest jej za dużo i oddają, gdy podłoże przesycha. To takie rezerwuary wody w mikro skali.

Ważne dla roślin jest też powietrze- koniecznie trzeba wietrzyć pomieszczenia, w których uprawia się siewki i sadzonki. Pleśń nie lubi świeżego powietrza.
To tyle, takie podstawy, które przydają się przy własnej amatorskiej produkcji sadzonek.

TU post o moich sadzonkach z ubiegłego roku


używam drabiny do ustawienia tac z całym zielonym dobrem

TU post o wermikulicie i perlicie oraz mój eksperyment4 komentarze :

 1. Dzięki za cenne wskazówki : )

  OdpowiedzUsuń
 2. sprawdziłam u siebie i działa, ludzie powinni dzielić się wiedzą-to nas rozwija
  każdy ma swoje inne sprawdzone patenty- internet pozwala wybrać najwłaściwszą dla siebie
  dziękuję za pozostawiony miły ślad, powodzenia we własnych zdrowych uprawach i wiele własnych obfitości

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja co roku planuję, że użyję perlitu i wermikulitu i co roku zapominam na czas kupić. Póki co siewki dają radę, ale pewnie z takimi dodatkami byłoby im lepiej...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapewne panują u ciebie optymalne warunki do wzrostu ( temperatura, wilgotność i etc )
   Serdeczności i wiele własnych zielonosci

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...