środa, 23 marca 2016

Pierwsze wysiewy

To post o pomidorach i wskazówka dlaczego nie należy ich jeszcze wysiewać.


Ale najpierw krótko o pracach w warzywniku

Pamiętacie o haśle przewodnim mojego bloga: " jak uprawiać ogród i nie zwariować"?- eksperymentuje na sobie, na glebie, którą uprawiam i w ten sposób-uczę się jej. 
Tu na blogu przedstawiam rozwiązania, które ułatwiają życie i pozwalają łączyć prace w warzywniku z nieustającym  brakiem wolnego czasu. 
Poniżej  jeden ze sposobów, który jest dużym ułatwieniem związanym z uprawą i początkiem nowego sezonu a co najważniejsze to również dobre rozwiązanie dla gleby i jej mikromieszkańców.

Prace w warzywniku już rozpoczęte-my przygotowaliśmy już niektóre skrzynki,te które przeznaczamy pod obsiewy wczesnych warzyw, tj.: marchew wczesna, bób, cebula dymka, rukola czy szpinak.
Co u nas oznacza to przygotowanie ?, to zdjęcie wierzchniej warstwy ściółki-skoszonej trawy, która  chroniła przez zimę biożycie w glebie. Uprawa gleby po zimie to czysta przyjemność, wystarczy przegrabić glebę, wyznaczyć rzędy i obsiewać. -:) yupi.
Reszta skrzynek pozostaje nie ruszona- z warstwą skoszonej trawy.Jeżeli chodzi o pomidorki to w tym roku na pierwszy wysiew jest jeszcze czas- pamiętajcie pomidory najlepiej wysiewać na 5 tygodni przed 15 maja-czyli tak zwaną "Zimną Zośką".
To optymalny czas, który pozwala na bezproblemową uprawę tych smacznych czerwonych jagód. Wcześniejsze wysiewy mogą nastręczać trudności we właściwym  przechowywaniu rozsad w okolicach 7-12 maja. Moje doświadczenia ze wcześniejszych wysiewów nie kończyły się dobrze. 

POMIDORY bardzo szybko rosną w domowych warunkach wschodzą dobrze i szybko.

Ps. Korzystając ze wskazówek kalendarza księżycowego nie powinniśmy wykonywać teraz prac w ogrodzie warzywnym- mamy pełnię. Prace w warzywniku związane z uprawą, siewem dobrze jest rozpocząć, gdy księżyca ubywa.

5 komentarzy :

 1. Ja za wszelkie przygotowania w warzywniku zabieram się zaraz po Świętach. Jak się tam uporam z pierwszymi robotami, to się wezmę za pomidorki i papryczki :) Ale szczerze, to już mnie rączki świerzbią ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj wiem, najgorsze jest czekanie, a gdy wiosenny wieje wiatr tym trudniejsze.

   Usuń
 2. Niby człowiek wie, że nie można za wcześnie ale już doczekać się nie może :) Ja co chwilę wyciągam nasionka, oglądam, przekładam...i odkładam z powrotem :) Posadziliśmy póki co tylko czosnek niedźwiedzi któremu mrozy nie są straszne :) Pięknie jest u Ciebie na blogu, uwielbiam ty zaglądać :) Pozdrawiam wiosennie, Ania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ten początek sezonu jest jakby ćwiczeniem cierpliwości- juz by sie ręce w ziemie wsadziło, juz by się widły, grabie i taczki na dobre powyciągało a tu trzeba się wstrzymać. Ja w tym czasie przesadzam, zasilam rośliny pokojowe później juz nie mam dla nich czasu.
   Dziękuję ci za miłe słowa o blogu
   Pozdrawiam i posyłam serdecznosci

   Usuń
 3. Ja na psianki liczę 6-8 tygodni przed Zośką a później przebieram nogami żeby je już do gleby wrzucić hehe pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...