środa, 18 lipca 2012

Jak poradzić sobie z chwastami ?Istnieje kilka sposobów, aby zminimalizować wyrastanie chwastów w naszym ogrodzie.

ŚCIÓŁKOWANIE

                                                                          Jak?

Ściółkowanie to stary i skuteczny sposób na ograniczenie rozwoju chwastów.Obecnie popularne  jest układanie warstwy ściółki na czarnej grubej agrowłókninie. Zabieg taki jest bardzo skuteczny.W przypadku niektórych okryw (np. kora roślin igastych) wymaga wraz z upływem czasu uzupełnienia. Zabezpieczenie gleby agrowłókniną jest skutecznie na wiele lat- do czasu rozkładu materiału.

Czym ?
Dostępne materiały do ściółkowania to: 

kora roślin iglastych, która dostępna jest w różnych frakcjach (rozmiarach). Ja preferuję drobnoziarnistą gdyż po wyłożeniu wygląda naturalnie i nie dominuje rabaty imitując czarnoziem. W miejscach wietrznych jednak się nie sprawdzi.

materiałem skalnym o różnych frakcjach do tej grupy należą wszystkie tłucznie i otoczaki. Tu wybory może ograniczać tylko nasza wyobraźnia. Należy pamiętać iż niektóre skały tj.: np. dolomity uwalniają związki chemiczne do podłoża i mogą wpływać na PH gleby np. alkalizując ją.

piasek lub żwir gruboziarnisty też może być stosowany jako ściółka np. na placach zabaw dla dzieci.


NASADZENIA


Odpowiednia rozstawa sadzonych roślin to również sposób na ograniczenie wzrostu chwastów.
Odpowiednio „gęste” sadzenie np. krzewów powoduje iż rozrastające rośliny cieniują glebę. Pod taką zwartą zacienioną gęstwiną niewiele roślin chce rosnąć. 
sadzenie roślin okrywowych takich jak: runianka, trzmielina Fortune'a, barwinek,bluszcz, kopytnik i inne niskie płożące rośliny również iglaste tj.: cis pospolity odmiana 'Repandens', czy choina kanadyjska odmiana 'Cole's Prostrate'.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...