wtorek, 2 października 2012

Czosnek ozimy

Od połowy października do połowy listopada można sadzić w warzywniku czosnek przeznaczony do spożycia. Do tego celu należy przeznaczyć- zakupić ząbki czosnku odmian ozimych: 'Harnaś","Zawrat"czy "Huzar".
Czosnek ma duże wymagania uprawowe. Powinien być sadzony na glebach dobrze zdrenowanych nie ciężkich a w uprawie zmianowej po: fasoli,pomidorach i ogórkach.Nie lubi rosnąc rok po roku po: warzywach korzeniowych,kapustnych czy cebulowych. Jesienią ząbki sadzimy na głębokość 10 cm a gdy gleba jest cięższa-gliniasta i/lub stagnuje w gruncie woda po zimie sadzimy płycej. Choć myślę,że na takich gruntach sadzenie lepiej byłoby odłożyć do wczesnej wiosny. Jesienne sadzenie powinno pozwolić na ukorzenienie się rośliny i przyspieszy o czas korzenienia się zbiór latem roku następnego.

4 komentarze :

 1. Też mam zamiar posadzić czosnek - pierwszy raz. Ząbki podarowała mi teściowa. słyszałam, że dobry jest koński obornik jako nawóz. Ziemia u mnie w ogródku jest nieco piaszczysta. Mam nadzieję, że się uda!

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeżeli mogę Ci doradzić, to proponowałabym rozłożenie obornika na jesień i pozostawienie go przez zimę. Na wiosnę przekopanie gleby i posadzenie czosnku wczesną wiosną. Wiem,że teściowe, które uprawiają ogródki warzywne potrafią udzielić dobrej rady- decyzja należy do Tobie, ale daj znać gdyż sama jestem ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 3. Witaj! Właśnie dzisiaj zamierzam go posadzić. Długo zastanawiałam się, czy nie poczekać do wiosny, ale obawiam się, że u mnie takie coś jak wczesna wiosna może po prostu się nie zdarzyć. Zapewne będzie zima, śnieg, mróz itp do kwietnia i nagle ciepło - tu już w kwietniu dni są o wiele dłuższe niż w Polsce. Ale zostawię sobie też kilka ząbków na wiosnę - to będzie eksperyment:) zobaczymy, które będą się lepiej miały!

  OdpowiedzUsuń
 4. Witaj,
  Nie wiedziałam jak "rozprawić się" z Twoim komentarzem. Ciągle mnie to gryzło, czy odpowiedź ma być publiczna?, czy nie?. Nie przepuszczałam,że piszesz z zagranicy i warunki pogodowe moga być tak różne. Cóż w tej sytuacji moja rada chyba była nie trafiona. Życzę powodzenia i aby do wiosny. -:)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...