środa, 11 marca 2015

najprostsze uprawy

Najprostszą i najmniej pracochłonną dla mnie uprawą okazało się poletko ziemniaków w uprawie permakultury. To bardzo prosta, niewymagająca i dająca ogrom satysfakcji uprawa. Zakładamy poletko zgodnie z zasadami permakultury ( jak to zrobić?-możecie poczytać-  tu ).
Takie ogrodnictwo bardzo lubię. Prosto, czysto i bardzo przyjemnie a przy tym bardzo smacznie. Wyobraźcie sobie -małe dzieci,które wraz z rodzicem odkrywają-wyciągają z ziemi małe kuleczki- a potem je przygotują na obiad  i jedzą podane z koperkiem i odrobiną masła. Fajnie -:)


Uprawy te warto na spokojnie zaplanować. Teraz jest na to czas- by zastanowić się nad generaliami, nad tym ile czasu mogę wygospodarować na uprawy? Na to co uprawiamy duży wpływ ma:
a) czas-jaki możemy poświęcić na doglądanie upraw i umiejętności
b) lokalizacja naszych upraw: czy warzywnik mamy blisko domu?, czy może jest to działka, na którą trzeba dojeżdżać?. 
Odpowiedzi na te pytania są bardzo istotne, pozwolą nam pogodzić chęć uprawy z realnymi możliwościami. Tak jak lokalizacja, tak również rodzaj gleby jest ważny- nie wszystko i wszędzie da się uprawiać. Dla przykładu warzywa wolą miejsca zaciszne- osłonięte od wiatru. Jeżeli jesteś właścicielem odkrytej działki budownej ( i położonej na wzgórzu) powinienieś zainwestować w osłony by stworzyć dogodne warunki do wzrostu. 
Uprawa warzyw wymaga regularności i swoistej troski. Ja nie osiągam takich efektów-tak wysokich plonów jak mój poprzednik. Ale on-poświęcał cały swój czas ( cały dzień) na pielęgnację- śmiało mogę powiedzieć,że było to dobre osiem godzin dziennie. Czy my możemy sobie na to pozwolić? Zapewne większość z Was-nie, ja również nie mogę poświecić całych dni na "grzebanie" w ziemi-muszę uprawiać racjonalnie. Co to oznacza?
Wybieram metody i sposoby ułatwiające pracę w ogrodzie. Dla przykładu: uprawa ziemniaków jest dobra dla osób, które nie mogą oddać się całkowicie ogrodnictwu.
Sadzeniaki ziemniaków ( podkiełkowane ziemniaki) umieszcza się- po pierwszym tygodniu maja- na kilku  uprawowych warstwach wcześniej przygotowanych, zasypuje się je kompostem lub ziemią ogrodową i w czasie całego wzrostu tylko kilka razy obsypuje słomą lub innym materiałem ściółkującym. Ziemniaki same pięknie rosną a zebrać można je w okolicy sierpnia-września.


Inny przykład: warzywa korzeniowe-te nie są dobre dla osób, które mają mało czasu lub, które muszą dojeżdżać na działkę warzywną. Dlaczego? Bark regularnej pielęgnacji może prowadzić do zarastania przez chwasty rzędów z młodymi siewkami. Taka konkurencja obniża plon ( a w skrajnych przypadkach całkowicie go wypiera)- to skutecznie zniechęca do własnych upraw.

Zatem wybieraj dla siebie rozwiązania dopasowane do własnych potrzeb i możliwości-tak by uprawa była dla ciebie relaksem i powodem do radości.


powodzenia w uprawie i obfitych plonów na nowy zielony sezon

2 komentarze :

  1. Wszystko szczera prawda :) Ale wtrącę jeszcze swoje trzy grosze i moją nową zasadę - w każdym sezonie warto poświęcić też kawałek miejsca na uprawę czegoś nowego w swoim ogrodzie. Czasami uprawa może się zupełnie nie udać, a czasami pięknie zaskoczyć :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. super sposób-można go potraktować jak- ogrodowe wyzwanie

      Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...