wtorek, 12 maja 2015

dni Pankracego

Witajcie, właśnie dziś zaczyna się czas, w którym ochłodzenie i przymrozki są prawdopodobne-dziś dni imienin pierwszego z zimnych ogrodników-Pankracego. Nasłuchujcie czy w Waszych okolicach nie prognozuje się ochłodzenia i zimnych ba nawet mroźnych nocy.


Wrażliwe na mróz uprawy można chronić- okrywając je białą agrowłókniną. Szczególnie wrażliwe na spadki temperatur są truskawki- dla nich ( dla ich kwiatów) niebezpieczny jest spadek już do -1,5 st.C.
Okrywanie upraw białą agrowłókniną zapewnia roślinom dobry komfort podczas wiosennego wzrostu. Stabilizuje: temperaturę i wilgoć oraz chroni przed skutkami nagłych zmian temperatur.
Na zdjęciu dwie skrzynie truskawek, jedna-po lewej-okrywana agrowłókniną,druga- bez okrycia. Krzaczki truskawek po lewej są większe i już kwitną ich wzrost przebiega szybciej. Pamiętajcie by w ciągu dnia odkrywać agrowłókninę.


Okrywanie okazało się pomocne też w uprawie marchwi.
Skrzynię z wysianymi nasionami marchwi przykryłam, zauważyłam,że nasiona okryte agrowłókniną skiełkowały a te w odkrytym gruncie jeszcze nie. 

Już w tą sobotę rozpocznę wysadzanie wszystkich ciepłolubnych- na zagony powędrują sadzonki, które noce spędzają jeszcze w domu. Już nie mogę się doczekać -:)
pozdrawiam

5 komentarzy :

 1. Jejku jaka piękna wisteria ;-) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. prawda?, a to też pnącze z gatunku wrażliwych
   serdeczności

   Usuń
 2. Nie wiedziałam, że truskawki takie wrażliwe są... Obecnie rosną u mnie w dość zacisznym i osłoniętym miejscu, ale na przyszły rok planuję dla nich nowe miejsce i tam ta wiedza bardzo się przyda :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Moje truskawki już prawie owocują :) Tylko troszkę za mało słońca jest żeby się szybciej zaczerwieniły. Mam działkę od niedawna i szczerze mówiąc jestem też zielona jak te moje truskaweczki. Może mi powiesz czy takie widły jak tu nadają się do przekopywania ziemi? Mam taki kawałek zarośnięty trawą i chciałabym tam kwietnik zrobić a łopatą się niestety nie da przekopać.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...