niedziela, 6 stycznia 2013

Przed sezonem i o GMO

Witajcie w nowym roku 2013!

Mam nadzieję,że będzie on dla nas obfitował w wiele smacznych plonów zerwanych wprost z przydomowego ogródka. Sałaty, marchewki, buraczki czy pyszne pomidorki to cele na lato, a reszta?, reszta to się zobaczy. Oby pogoda nam sprzyjała i zbyt wielu figli nie platała.
Abyśmy mogli cieszyć się zdrową żywnością na naszych talerzach. I aby chwile wspólnych posiłków były nieśpieszne, radosne i wielo-witaminkowe a przez to szczególne i wyjątkowe. Takich zwykłych-niezwykłych momentów na ten rok z całego serca Wam życzę.


Jako osoba wrażliwa na otaczające mnie środowisko i starająca się żyć zdrowo nie zgadzam się na działania mające na celu niszczenie środowiska. I dlatego cieszą mnie noworoczne wieści z ul.Wiejskiej z Warszawy.Gdyż......
Rada Ministrów drugiego stycznia przyjęła uchwałę dotyczącą zakazu uprawy roślin modyfikowanych genetycznie. Rozporządzenie to dotyczy jak na razie tylko kukurydzy MNO810  i  ziemniaka Amflora, ale można powiedzieć,że jest to kamień milowy w całej tej sprawie.Na terenie Polski uprawiano już na wielu hektarach rośliny transgeniczne. Wprowadzenie ich do ekosystemu na trwałe zaburza go. Jak bardzo? Bardzo i  nieodwracalnie.To tak jakby wprowadzić nowy i na dodatek ekspansywny gatunek do środowiska,który wsparty genetycznie jest odporny na choroby a przez to silniejszy-nienaturalnie. Wpływa on na każdy organizm w nim się znajdujący, również i na nas. Żywność transgeniczna jest odpowiedzią i pomysłem na zmniejszanie kosztów produkcji żywności. Tworzy monokultury, zaburza ekosystemy, uśmierca ptaki, owady, krzyżując się z innymi roślinami mutuje je. Pamiętacie  chorobę szalonych krów ?- to przykład na zmniejszanie kosztów produkcji żywności.
Zastanówmy się: " czy opłaca się nam ponosić takie koszty dla tańszego o 10%  kurczaka"?
Co będzie skutkiem mutowania roślin?
Czy nie lepiej zjeść mniej a lepszej jakości?
Nie wyczerpię tego tematu opisując go w tym poście,ale gdyby ktoś chciał-więcej o GMO w Polsce na stronie greenpeace.
Greenpeace o GMO

Obejrzyj film o monopolizacji upraw na świecie. Autor: http://teraz-polska.blogspot.com


Co możemy zrobić ? Na pewno bardziej starannie wybierajmy produkty, które spożywamy. Żywność organiczną można kupić w wielu miejscach również w sieci www.
Warto wspierać lokalnych producentów i gospodarstwa ekologiczne,które nie stosują pestycydów i nawozów chemi rolnej w uprawie. Kupując u nich dajemy im szansę zarobić a tym samym pozwalamy przetrwać na globalnym rynku różności.

Tymczasem pozdrawiam Was organicznie-ekologicznie1 komentarz :

  1. Anonimowy3/21/2013

    temat wart propagowania-dziękuję za wpis, trzeba ludzi nauczyć,że warto zamiast do hipermarketu pojechać za miasto po warzywka

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...