piątek, 8 marca 2013

W malinowym chruśniaku


Obecnie jeżyny, sprzedawane w pojemnikach, sadzić możemy praktycznie w całym sezonie wegetacyjnym.  Najbardziej popularne to odmiany deserowe, bezkolcowe, nie powodujące odrostów korzeniowych na przykład: "Black Satin" czy "Orkan".
Moje posadzone są przy murze ( w odległości co 170 cm ) na ciepłym, osłoniętym od wiatru i słonecznym stanowisku rosną z powodzeniem.

Jeżyny owocują na pędach dwuletnich- od sierpnia do września. Na powodzenie uprawy istotne znaczenie mają cięcia krzewu.  Z jednej strony przewietrzają krzew a z drugiej pobudzają do krzewienia i owocowania.

Jak je pielęgnuję ?

-Wiosną nawożę przerobionym kompostem.
-Wykonując cięcia,które bezpośrednio wpływają na ilość owoców jak i na zdrowotność krzewu.

Jak ciąć krzew, aby obficie owocował ?

-Późną wiosną sprawdzam stan krzewu po zimie. Po inspekcji, wycinam przemarźnięte i uszkodzone pojedyncze pędy.

-Latem przycinam wierzchołki, na wysokości 150 cm, młodych tegorocznych pędów.

-Jesienią prześwietlam po kwitnieniu krzew wycinając stare pędy, te które owocowały.
Cięcie takie działa dwutorowo:
1. Pobudza do wytwarzania nowych młodych pędów.
2. Poprawia cyrkulację powietrza i zapobiega porażeniu szarą pleśnią.

Na krzewie zostawiam 7-8 pędów, z których część to młode tegoroczne przycięte przyrosty i kilka ubiegłorocznych przeznaczonych do owocowania w roku następnym.


Wśród malin są krzewy, które owocują na pędach dwuletnich np. odmiana" Laszka" jak również na pędach tegorocznych np. odmiana " Polana"-bardzo popularna. Ja w swoim malinowym chruśniaku właśnie uprawiam "Polanę". Muszę powiedzieć, z mojej perspektywy,że jest to dobra i łatwa w uprawie odmiana. Wszystko co należy pamiętać, to aby po owocowaniu, późną jesienią przyciąć wszystkie pędy do wysokości 15 centymetrów i tak pozostawić na nowy sezon. Wraz ze wzrostem maliny przeżedżamy, aby nadmiernie się nie zagęszczały, ograniczamy w ten sposób ryzyko porażenia szarą pleśnią. Sukcesywnie wiosną usuwamy też pojawiające się odrosty pomiędzy rzędami.
Moje maliny rosną w rozstawie 70 na 70 centymetrów.

Sadzenie

Wczesną wiosną i na jesień możemy kupować maliny z tak zwanym gołym korzeniem. Tak zakupiony krzew należy niezwłocznie po zakupieniu posadzić na miejsce docelowe, obficie podlać i przyciąć.
Taki zakup bez pojemnika jest najkorzystniejszy cenowo.

Pielęgnacja

Ważne, aby w czasie zawiązywania owoców podlewać regularnie krzaczki, gdyż krzewy zarówno malin jak i jeżyn mają płytki system korzeniowy. Niedobory wody wpływają na wielkość owoców, które nie osiągają dużych, charakterystycznych dla odmiany rozmiarów przy przesuszeniu.

Ps. Malina późna prowadzona w ten prosty sposób wydaje zdrowe, nie robaczywe owoce. "Polana" mnie jeszcze nie zawiodła, polecam ją do uprawy.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...